Program

1. Wolność i demokracja

Poczynimy porządek w chaosie prawnym, który zapanował w ostatnich latach. Jednym zbiorem ustaw usuniemy wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne. Prawo musi być jasne i równe dla wszystkich, gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Chcemy, aby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny. Wprowadzimy głosowania przez internet.

2. Zarobki Polaków

Kluczowa dla Polek i Polaków zmiana to wyższe pensje. Ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto dostaną dodatkową premię za aktywność i za pracę. To jest inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi. Dodatkowo przygotujemy dla nich specjalny pakiet startowy, wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej.

Nastąpi również zwiększenie płacy minimalnej o 600 złotych i zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Stworzymy ramy, w których i pracodawca i pracownik będą zadowoleni.

3. Służba zdrowia

Nasz projekt Europejskiej Ochrony Zdrowia pozostaje w mocy: termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. Oczekiwanie na SOR-ze nie może trwać dłużej niż 60 minut.

Program walki z rakiem będzie przebiegał według europejskich standardów. W ciągu 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju.

Istnieje konieczność zwrócenia większej uwagi na kobiety w ciąży. Kobieta która trafia do szpitala ma się czuć bezpieczna i mieć prawo do znieczulenia dla rodzących.

Należy także rozszerzyć pakiet in vitro i opracować kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie.

4. Sytuacja osób starszych

Trzynastą emeryturę należy utrzymać na stałe i oderwać od kaprysów władzy. Zapowiadamy też budowę centrów rehabilitacji i domów dziennego pobytu dla osób starszych wymagających opieki. Seniorom należą się turnusy rehabilitacyjne co najmniej raz w roku oraz leki i wyroby medyczne za darmo. Program dla seniora dostępny będzie w całej Polsce – darmowe drobne prace domowe, taksówka do przychodni. Trzeba uwolnić tzw. więźniów czwartego piętra.

5. Oświata

Szkoła nie kojarzy się dziś z szóstkami, a koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę byłej minister oświaty, obecnie europosłanki Anny Zalewskiej. Koalicja nie będzie do tego zamieszania dokładała nowej reformy. Trzeba posprzątać i uspokoić sytuację.

Zapowiadamy podwyżkę nauczycielskich pensji, wprowadzenie większej elastyczności w zarządzaniu szkołami. Rodzicom zapewnimy opiekę nad dziećmi po zajęciach szkolnych.

6. Środowisko

Czyste powietrze w Polsce tylko z nazwy jest czyste. W ciągu ośmiu lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. – w energetyce.

Wprowadzimy zakaz sprowadzania śmieci do Polski i ograniczenie zużycia plastiku. „Zieloną Polską” nazwaliśmy tę część programu, w której planujemy nasadzenie tysięcy nowych drzew. Zapowiadamy również program „Dzika rzeka”, który ma uratować i zwrócić naturze najcenniejsze polskie rzeki.